20 kwietnia , 2020
Marketing Digitalizacja Design Lojalizacja B2E B2B B2C
5 minutes

Digitalizacja a Cyfryzacja – czym się one różnią?

Kamil Grzejek

Digitalizacja a cyfryzacja - wyjaśniamy pojęcie cyfryzacji

Wbrew powszechnej opinii digitalizacja i cyfryzacja nie są tożsamymi pojęciami. Czym się różnią? Na czym polega cyfryzacja, a na czym digitalizacja i w jakich obszarach jest wykorzystywana? Którą z nich warto wdrożyć w swojej firmie? Na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiemy na blogu Exaco.

Pojęcie cyfryzacji pojawiło się w polskiej świadomości wraz z utworzeniem w 2011 roku Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W programie Polska Cyfrowa zdecydowano się wskazać na 3 elementy składające się na cyfryzację. Są to:

  • zwiększanie dostępu do szybkiego internetu,
  • rozwój e-usług w sieci,
  • rozwój kompetencji obywateli w zakresie korzystania z internetu oraz tworzenie rozwiązań i projektów, które będą ich do tego zachęcały.

Podsumowując, cyfryzacja to szereg działań, których celem jest zwiększenie dostępności internetu i jego zasobów oraz wdrażanie mechanizmów elektronicznych do administracji publicznej. Już dziś mamy do czynienia z takimi wdrożeniami, są to np. różnego rodzaju usługi dostępne online, np. możliwość złożenia wniosku o dowód przez internet, zapisania się przez internet na wizytę w urzędzie na konkretną godzinę itp. Co więcej, cyfryzacja coraz bardziej powszechna jest także w gospodarce, wykorzystują ją firmy, które tworzą różnego rodzaju aplikacje i rozwiązania do komunikacji z klientami czy do zarządzania wewnętrznymi procesami przedsiębiorstw oraz usprawniania pracy.

Digitalizacja - udostępnianie cyfrowych zasobów

Czym jest digitalizacja? To proces przekształcania zasobów analogowych na cyfrowe w celu ich udostępnienia za pośrednictwem środków cyfrowych. Proces ten obejmuje:

  • przygotowanie dokumentów do przekształcenia na formę cyfrową,
  • formatowanie,
  • opis (zbieranie metadanych),
  • udostępnienie za pośrednictwem sieci.

Efektem cyfryzacji jest cyfrowa kopia danego dokumentu, zdjęcia czy filmu dostępna dla użytkowników przez długie lata, do momentu usunięcia.

W jaki sposób następuje digitalizacja? W przypadku obrazów poprzez skanowanie, w przypadku dźwięków najpierw dźwięk jest przekształcany na formę elektroniczną za pomocą mikrofonu. Następnie wykorzystuje się tzw. przetwornik analogowo-cyfrowy, dzięki któremu dźwięk jest przekształcany na sygnał cyfrowy. Gdy digitalizacja dotyczy filmu, łączy się obie metody.

Czy digitalizacja i cyfryzacja mają coś wspólnego?

Zasadniczo cyfryzacja i digitalizacja to pojęcia odmienne, jednak digitalizacja, jako proces mający na celu stworzenie kopii analogowych źródeł, jest elementem cyfryzacji, której celem jest właśnie rozwój e-źródeł oraz e-usług. Digitalizacja pojawia się jednak także w branży gospodarczej - właściciele firm tworzą szereg dokumentów w formie elektronicznej, przechowując je i udostępniając zarówno członkom zespołu, jak i kontrahentom.

Digitalizacja - Twój partner na drodze do sukcesu

Digitalizacja może pomóc Ci utrzymać kontakt z potencjalnymi klientami, przykuć ich uwagę i zainteresować ofertą sklepu. Warto wykorzystać ten trend zwłaszcza branży retail, która konkuruje z handlem e-commerce Jeśli chcesz postawić na takie rozwiązania, wybierz software house Exaco. Nasi programiści podpowiedzą Ci, w jaki sposób digitalizacja może CI pomóc zarządzać przedsiębiorstwem i usprawnić pracę oraz zwiększyć zyski.