17 września , 2021
Analityka Digitalizacja Design B2E B2B B2C
8 minutes

Aplikacja Mobilna, Desktopowa czy Webowa – co wybrać?

Maciej Krasuski

Aplikacja webowa (internetowa), mobilna i desktopowa - co to takiego?

Aplikacja webowa, mobilna czy desktopowa? Jeśli zastanawiasz się, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej branży i firmie, musisz poznać możliwości, które oferują. Czym różnią się od siebie? Czy aplikacja webowa to to samo, co strona internetowa? Czy opłaca się jeszcze inwestować w aplikacje desktopowe? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź właśnie tutaj.

Kiedyś korzystanie z Internetu opierało się przede wszystkim na stronach internetowych udostępniających treści i grafiki. Dziś świat poszedł do przodu i wyróżniamy już nie tylko strony internetowe, ale także tworzone przez programistów i deweloperów aplikacje:

 • webowe (internetowe),
 • mobilne, desktopowe.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje aplikacji? Aplikacja desktopowa to program komputerowy, który tworzony jest dla konkretnego systemu operacyjnego, a korzystanie z niego wymaga instalacji na danym sprzęcie. Chociaż aplikacje desktopowe mogą się wydawać przestarzałe, to sprawdzą się wówczas, gdy zależy nam na wysokim stopniu bezpieczeństwa przechowywanych danych, które znajdują się na wewnętrznym serwerze, do którego dostęp mają wyłącznie pracownicy firmy.

Z kolei aplikacje mobilne przeznaczone są do wykorzystywania na smartfonach i tabletach. Tworzone są na potrzeby konkretnych systemów operacyjnych (Android, iOS) i również wymagają instalacji.

Na tym tle wyróżniają się aplikacje internetowe, inaczej zwane webowymi. To programy komputerowe, które funkcjonują na serwerze, komunikując się z wykorzystaniem przeglądarki www. W przeciwieństwie do aplikacji mobilnych i desktopowych aplikacja webowa nie wymaga instalacji na komputerze, konieczny jest jednak dostęp do Internetu.

Wykorzystywana technologia

Jakie technologie wykorzystują aplikacje webowe i mobilne? Rozwiązania dostępne w przeglądarce internetowej bazują przede wszystkim na języku HTML, CSS i JavaScript. W przypadku bardziej rozbudowanych aplikacji webowych wykorzystuje się także języki PHP i MySQL. Z kolei aplikacje mobilne tworzone są podobnie jak aplikacje desktopowe, na podstawie technologii i narzędzi SDK (Software Development Kit).

Możliwości aplikacji mobilnych i webowych

Pod względem oferowanych możliwości lepiej sprawdzają się aplikacje mobilne - współdziałają z wieloma funkcjami wbudowanymi w systemie Android czy iOS, takimi jak lokalizacja GPS, kamera i inne.

Aplikacje webowe mają mniejsze możliwości - oferują jedynie ten zestaw funkcji, do których ograniczona jest przeglądarka internetowa.

Dostępność aplikacji - które oferują najwięcej?

Aplikacja mobilna i webowa różnią się także pod względem dostępności. O ile aplikacje webowe dostępne są na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką www, o tyle aplikacje mobilne tworzone są pod wymagania konkretnego systemu. Aplikacja przeznaczona dla systemu iOS nie będzie działać w systemie Android i odwrotnie. Jedne i drugie aktualizują się samoistnie, bez udziału użytkownika, ale aplikacje mobilne trzeba najpierw zainstalować na swoim urządzeniu, by móc z nich korzystać. Wiąże się również z tym, że zajmują miejsce na dysku, podczas gdy aplikacje webowe wymagają jedynie dostępu do Internetu.

Aplikacja webowa a strona internetowa - czy się różnią?

Chociaż wielu użytkownikom wydaje się, że strony internetowe i aplikacje webowe są tożsamymi pojęciami, w praktyce oba rozwiązania sporo się od siebie różnią. Strona internetowa jest tworzona do prezentacji treści i grafik na stronie, podczas gdy aplikacja webowa umożliwia interakcję z użytkownikiem. Jest to swego rodzaju platforma, dzięki której można:

 • utrzymywać kontakt ze znajomymi (portale społecznościowe),
 • rezerwować i kupować bilety (do kina, na samolot, pociąg, autobus),
 • rezerwować noclegi,
 • słuchać muzyki (aplikacją webową - pod warunkiem, że korzystamy z niej w przeglądarce - jest popularny serwis YouTube).

Co zamiast aplikacji webowej lub mobilnej?

Rynek aplikacji dynamicznie się zmienia, a programiści wymyślają coraz to nowocześniejsze rozwiązania skrojone na potrzeby biznesu. Zamiast aplikacji mobilnej lub internetowej można wybrać:

 • aplikacje hybrydowe, czyli połączenie aplikacji mobilnej i webowej; korzystają z nich m.in. Facebook, Instagram i AirBnb
 • PWA - Progressive Web Application, czyli aplikacja, która z technicznego punktu widzenia jest aplikacją webową, ale sprawia wrażenie aplikacji mobilnej; wszystko ze względu na to, że umożliwia otrzymywanie powiadomień PUSH (w czasie rzeczywistym) czy dodanie jej do ekranu głównego.

Aplikacje hybrydowe to rozwiązania, które są tworzone na podstawie języków przeznaczonych dla aplikacji webowych, ale jednocześnie z ich zastosowaniem możliwe jest zaprojektowanie aplikacji na różne urządzenia, zarówno z systemem Android, jak i iOS. Aplikacja hybrydowa:

 • jest tańsza niż aplikacja mobilna i można ją szybciej zaprojektować,
 • może działać w trybie offline,
 • umożliwia lepszy dostęp do narzędzi naszego sprzętu, lokalizacji GPS, kamery, aparatu.

Tańszym rozwiązaniem od aplikacji mobilnej jest także Progressive Web Application, czyli aplikacja progresywna. Jest to znakomity pomysł dla firm, które mają już swoją stronę internetową i chcą dzięki niej przyciągnąć użytkowników mobilnych. Strona taka dysponuje pewnymi możliwościami, które upodabniają ją do aplikacji mobilnej, ale nie wymaga instalacji na urządzeniu - jest dostępna z poziomu przeglądarki.

Chcesz postawić na aplikację mobilną, webową lub desktopową? A może interesuje Cię Progressive Web Application stworzona specjalnie z myślą o Twojej firmie z branży retail, w tym FMCG? Poznaj Software House Exaco. Nasi eksperci - deweloperzy, graficy i UX designerzy stworzą aplikację, dzięki której będziesz mógł komunikować się z klientami, prowadzić działania marketingowe i wiele innych. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz stworzyć swoją aplikację? Zobacz, jak to zrobić!

Pomożemy zaplanować Twój sukces.