15 listopada , 2019
HR
5 minut

Co robi programista? Jak nim zostać i ile on zarabia?

Maciej Krasuski

Kto to jest programista?

Programista w XXI wieku to człowiek wysoce pożądany. Ponieważ na rynku brakuje doświadczonych programistów, a zarobki developerów przyprawiają o zawrót głowy, wiele osób zastanawia się, jak zostać programistą, jak się przekwalifikować. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, co tak naprawdę robi programista, na czym polega jego praca i jakie ścieżki rozwoju można wybrać. Programista to osoba, która tworzy kody do programów komputerowych, aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych, za pomocą specjalistycznych języków programowania. Zazwyczaj programista takich języków zna co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście, ale specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Trudno określić zakres zadań programisty - branża IT podlega dynamicznym zmianom, dlatego czynności wykonywane dziś, za kilka lat mogą już w ogóle nie występować lub występować w ograniczonym zakresie, zwłaszcza ze względu na postępującą automatyzację.

Co robi programista?

Zastanawiasz się, co dokładnie robi programista i za co odpowiada? Programista zajmuje się tworzeniem: To właśnie dzięki programistom możesz z poziomu telefonu komórkowego zamówić jedzenie z dowozem do domu, umówić się do lekarza czy do kosmetyczki i zapłacić za usługę bez wychodzenia z domu. Programista może być specjalistą w konkretnej dziedzinie, np.:
 • Front-End Developerem, który odpowiada przede wszystkim za atrakcyjny wygląd strony czy aplikacji, jej intuicyjność, funkcjonalność i dostosowanie do urządzenia, na którym jest wyświetlana,
 • Back-End Developerem, który zajmuje się budową aplikacji na serwerze, tworzeniem baz danych z zastosowaniem takich języków programowania, jak Python, C#, Ruby, Java,
 • Full Stack Developerem, który łączy umiejętności Front-End Developera i Back-End Developera.
Można także kodować gry lub programować bazy danych, dlatego ścieżka kariery w programowaniu oferuje naprawdę duże możliwości.

Jak wygląda praca programisty, czyli dzień z życia developera

Myślisz, że programista cały dzień pisze kod do programu? Niekoniecznie! To tylko urywek pracy developera. Programistów może zatrudniać:
 • korporacja,
 • agencja reklamowa,
 • software house.
W każdym z tych miejsc praca może wyglądać nieco inaczej, co więcej, część programistów pracuje zdalnie (całkowicie lub częściowo), jednak zazwyczaj dzień pracy programisty rozpoczyna tzw. Code-review. To działanie polegające na sprawdzeniu kodów programów czy aplikacji stworzonych dnia poprzedniego przez samego programistę lub członków zespołu, zwłaszcza niższych stażem. W jakim celu następuje taka weryfikacja, skoro stosowane są także automatyczne programy do sprawdzania poprawności kodu? Wszystko dlatego, że części błędów program nie wykryje, a ponadto w ten sposób programiści uczą się od siebie nawzajem. Stałym punktem dnia pracy jest także tzw. Daily Scrum Meeting, podczas którego każdy z programistów dzieli się problemami, które napotkał w trakcie pracy, i sposobami, dzięki którym udało mu się je rozwiązać. Co robi programista oprócz pisania kodu? Przede wszystkim analizuje problemy pojawiające się na stronie czy w aplikacji, szuka sposobów ich rozwiązań, następnie wdraża je poprzez odpowiedni kod, a finalnie testuje, czy zastosowany mechanizm odpowiednio działa. Praca programisty nie jest więc samym pisaniem kodu, często wymaga konsultacji z innymi programistami, grafikami oraz z klientem.

Ile zarabia programista?

Zarobki programisty zależą od wielu czynników:
 • wykształcenia,
 • doświadczenia,
 • zajmowanego stanowiska (możemy spotkać rekrutacje na stanowiska młodszego programisty, programisty, starszego programisty),
 • języka, w którym pracuje.
Programista to jeden z bardziej opłacalnych zawodów w XXI wieku. Nawet osoba na stanowisku juniora może liczyć na przyzwoitą pensję wynoszącą ok. 5500 złotych brutto - tak wynika z raportu No Fluff Jobs za pierwsze półrocze 2019 roku. Wg tego samego raportu mediana na stanowisku programisty wynosi 12 tysięcy złotych brutto. Najbardziej doświadczeni mogą liczyć na 13-14 tysięcy, zwłaszcza eksperci w języku Java i JavaScript. Najlepsze pieniądze czekają na programistów w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie.

Jak zostać programistą?

Droga do zawodu programisty wcale nie jest łatwa i szybka - wymaga dużo samozaparcia, czasu i pracy, zwłaszcza jeśli ma polegać na przebranżowieniu. Część programistów to absolwenci studiów informatycznych, jednak nauka programowania stanowi tylko ułamek programu nauczania. Można jednak z bogatej oferty konferencji, warsztatów i spotkań z firmami z branży IT. Studia informatyczne nie są jednak niezbędne - można skorzystać z kursów programowania. Warto jednak wcześniej wiedzieć, w jakim języku programowania chcemy się rozwijać i jaki język jest najbardziej pożądany na rynku pracy. W tym celu warto wcześniej przejrzeć oferty pracy i wymagania pracodawców oraz wybrać rzetelną szkołę programowania o ugruntowanej pozycji na rynku. Możesz także poszukać kursów online i tzw. boot campów, które polegają na zajęciach przez internet 1:1 z mentorem. Warto także posiłkować się wiedzą dostępną online za darmo lub za niewielkie pieniądze, np. na YouTube czy platformach oferujących specjalistyczne kursy z różnych branż. Jakie cechy powinien mieć dobry programista - czy to zawód dla każdego? Już wiesz, jak zostać programistą, ale warto wcześniej sprawdzić, czy nadajesz się do tej pracy. Jakimi cechami musi wyróżniać się dobry programista? Wbrew pozorom matematyka na poziomie studiów nie jest potrzebna, ale z pewnością przydadzą się:
 • stała chęć rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności, zdolność analitycznego i logicznego myślenia, wyciągania wniosków i łączenia faktów oraz rozwiązywania problemów,
 • cierpliwość i samozaparcie w dążeniu do celu (np. rozwiązania problemu),
 • samodzielność w wykonywaniu zadań - w branży IT rzadko ktoś prowadzi Cię za rękę;
 • umiejętności miękkie, zwłaszcza komunikatywność i zdolności interpersonalne - praca programisty polega m.in. na kontaktach z innymi członkami zespołu i klientami, a to wymaga komunikacji na wysokim poziomie;
 • dokładność - jeden niewielki błąd w kodzie sprawia, że strona internetowa bądź aplikacja nie działają tak, jak powinny.
Programista to zawód, który cieszą się duży popularnością. Wszystko ze względu na wysokie zarobki, liczne oferty pracy zdalnej oraz prestiż. Osiągnięcie wysokiej pozycji i stanowiska starszego specjalisty wymaga jednak wiele pracy i ciągłego rozwoju oraz inwestowania w kursy czy szkolenia. Bez bycia na bieżąco z nowinkami i zmianami trudno pracować w świecie IT. Jeśli jednak nie brakuje Ci chęci do nauki, masz zdolności analityczne i poświęcisz sporo czasu na rozwój, masz szansę na ciekawe i dobrze płatne zajęcie. Na rynku wciąż brakuje utalentowanych programistów, a zarobki ustabilizowały się na wysokim poziomie, dlatego przed wieloma osobami kariera stoi otworem. Trzeba tylko wykorzystać swoją szansę i umiejętności.
Maciej Krasuski

wzystkie wpisy autora