Co to jest aplikacja hybrydowa?

  Różnorodne aplikacje mobilne i webowe zdominowały rynek, a każdy z nas ma zainstalowane w telefonie jakieś aplikacje. Wśród nich znajdują się także aplikacje hybrydowe. Co to jest aplikacja hybrydowa, czym różni się od innych rozwiązań i jakie ma zalety oraz dlaczego warto na nią postawić? Poznaj wszystkie tajniki aplikacji hybrydowych i zastanów się, czy nie będzie odpowiednim oprogramowaniem także dla Twojej firmy lub sklepu.

  Spis treści:

  1. Co to jest aplikacja hybrydowa?
  2. Dla kogo jest aplikacja hybrydowa?
  3. Wady i zalety aplikacji hybrydowych.
  4. Hybrid vs Native.
  5. Hybrid vs PWA.
  6. Przykładowe aplikacje hybrydowe.
  7. Postaw na aplikacje hybrydowe i nie daj się konkurencji.
  8. FAQ.

  Co to jest aplikacja hybrydowa?

  Aplikacja hybrydowa to aplikacja mobilna, która w pełni korzysta z rozwiązań używanych do tworzenia aplikacji webowych, ale jednocześnie, tak jak aplikacje natywne, ma dostęp do funkcji telefonu (takich jak GPS, aparat, kalendarz, NFC) i wymaga instalacji na urządzeniu. Aplikacje hybrydowe buduje się w jednej technologii, ale zastosowane narzędzia umożliwiają tworzenie aplikacji na wiele platform. Dzięki temu aplikacja hybrydowa może pracować zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i na platformie iOS.

  Dla kogo jest aplikacja hybrydowa?

  Aplikacja hybrydowa sprawdzi się przede wszystkim w przypadku firm, które chcą promować swoje usługi na rynku mobilnym, ale nie wiedzą, w jakie rozwiązanie zainwestować, a nie chcą wydawać bardzo wysokich kwot. Aplikacja hybrydowa jest tańsza od rozwiązania natywnego, dedykowanego dla konkretnej platformy (iOS albo Android) i nie wymaga tworzenia dwóch różnych rozwiązań. Dzięki temu upragnioną aplikację czy też mobilne oprogramowanie retail możemy zyskać znacznie szybciej i niższym kosztem. Jeśli nie potrzebujesz aplikacji z zaawansowanymi funkcjami, to programiści stworzą dla Ciebie aplikację hybrydową na miarę potrzeb. Warto wspomnieć, że również Flutter, czyli nowe narzędzie Google, umożliwia szybsze i tańsze tworzenie aplikacji na różne platformy, dlatego możesz wybrać rozwiązanie najlepsze dla swojej firmy czy sklepu.

  Wady i zalety aplikacji hybrydowych

  Jak każde rozwiązanie, aplikacje hybrydowe mają swoje wady i zalety. Dlaczego warto na nie postawić? Ponieważ:

  • stworzenie aplikacji hybrydowej jest tańsze i szybsze od postawienia aplikacji natywnej na dwa odrębne systemy,
  • aplikacje hybrydowe umożliwiają komunikację z urządzeniem użytkownika (poprzez Bluetooth, beacony, NFC, lokalizację, aparat),
  • aplikacja hybrydowa jest responsywna - jej wygląd dopasowuje się do rozmiaru ekranu smartfonów czy tabletów,
  • hybryda może działać online,
  • w razie potrzeby część aplikacji hybrydowej można napisać natywnie,
  • aplikacja hybrydowa jest łatwa w napisaniu oraz aktualizacji,
  • pod względem wyglądu aplikacje hybrydowe nie różnią się od tych natywnych.

  Czy aplikacja hybrydowa ma jakieś wady? W przypadku rozbudowanych aplikacji możliwe, że będzie działała mniej płynnie niż aplikacje natywne, jednak jeśli zależy nam na prostej aplikacji, to w zupełności wystarczy rozwiązanie hybrydowe.

  Hybrid vs Native

  Co wybrać - aplikację hybrydową czy natywną? To zależy od naszych oczekiwań. Jeśli mamy duży budżet i chcemy mieć aplikację, która działa szybko niezależnie od stopnia jej rozbudowania, warto postawić na rozwiązanie natywne. Wówczas trzeba mieć jednak pewność, że użytkownicy będą z niej w miarę regularnie korzystać - tak może być np. w przypadku aplikacji na rynku m-commerce. Jeśli mamy ograniczony budżet, aplikacja hybrydowa zbudowana poprzez Flutter lub język Java będzie w zupełności wystarczająca.

  Hybrid vs PWA

  Czym różni się aplikacja hybrydowa od aplikacji progresywnej, określanej też jako PWA (Progressive Web App)? Aplikacja progresywna dostępna jest w przeglądarce internetowej i nie wymaga instalacji na urządzeniu. Do złudzenia przypomina jednak aplikacje mobilne ze względu na:

  • własną ikonę,
  • możliwość jej przypięcia do ekranu głównego.

  Co lepiej wybrać - aplikację mobilną hybrydową czy PWA? Jeśli nie masz fachowej wiedzy w zakresie aplikacji, skontaktuj się z ekspertami w tej dziedzinie. Programiści, zatrudniani przez firmy typu software house, podpowiedzą Ci, jakie rozwiązanie będzie lepsze w Twoim przypadku.

  Przykładowe aplikacje hybrydowe

  Czy wiesz, że z aplikacji hybrydowych korzysta wiele znanych Ci firm? Prawdopodobnie i Ty masz na swoim smartfonie lub tablecie takie aplikacje. Wśród marek korzystających z rozwiązań hybrydowych znajdują się:

  • Twitter,
  • Evernote,
  • Amazon,
  • Instagram,
  • Uber,
  • Gmail.

  Postaw na aplikacje hybrydowe i nie daj się konkurencji

  Digitalizacja wkracza zarówno do naszego życia prywatnego, jak i zawodowego, a także wpływ na sposób robienia zakupów. Coraz więcej transakcji jest finalizowanych online, i to za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na aplikacje mobilne, które pozwalają na bieżąco komunikować się z klientami, zarządzać promocjami i rabatami, a także tworzyć spersonalizowane oferty dla konkretnego użytkownika. Jeśli i Ty chcesz stworzyć aplikację hybrydową dla swojego biznesu, zapraszamy do kontaktu.

  FAQ

  1. Co to są aplikacje hybrydowe?

   Aplikacje hybrydowe to oprogramowania instalowane na urządzeniach mobilnych, tworzone jednocześnie na różne systemy (iOS i Android).

  2. Ile kosztuje aplikacja hybrydowa?

   Aplikacja hybrydowa jest znacznie tańsza od aplikacji natywnej, ale całkowity koszt jej stworzenia należy ustalać indywidualnie z programistami, na podstawie konkretnego projektu rozwiązań.

  3. Przykładowe aplikacje hybrydowe

   Z aplikacji hybrydowych korzystamy na co dzień. Są to np. Twitter, Amazon, Gmail czy Uber i Instagram.

  4. Czy aplikacja hybrydowa zastąpi stronę internetową?

   Aplikacja hybrydowa i strona internetowa mają inne funkcje, dlatego aplikacja hybrydowa nie zastąpi stron internetowych, które mają rolę informacyjną.

  5. Zalety hybrydy

   Zalety aplikacji hybrydowej to przede wszystkim niższe koszty i możliwość szybkiego stworzenia aplikacji na różne systemy.

  6. Wady aplikacji hybrydowych

   Aplikacja hybrydowa najlepiej sprawdzi się przy mniej rozbudowanych aplikacjach, ponieważ te skomplikowane mogą działać mniej płynnie.

  7. Kto skorzysta z aplikacji hybrydowych?

   Aplikacja hybrydowa to znakomite rozwiązanie dla firm, które dopiero wchodzą na rynek i nie chcą wydawać dużej ilości środków oraz tracić czasu na konstruowanie aplikacji natywnej.

  Skontaktuj się z nami

  Exaco Sp. z o.o. ul. Wólczańska 265, 93-035 Łódź
  +48 422 797 567kontakt@exaco.pl

  NIP: 7292705431

  Regon: 101763079

  KRS: 0000500634

  Kapitał zakładowy: 100 000 PLN