Digitalizacja a cyfryzacja - wyjaśniamy pojęcie cyfryzacji
Wbrew powszechnej opinii digitalizacja i cyfryzacja nie są tożsamymi pojęciami. Czym się różnią? Na czym polega cyfryzacja, a na czym digitalizacja i w jakich obszarach jest wykorzystywana? Którą z nich warto wdrożyć w swojej firmie? Na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiemy na blogu Exaco.
Pojęcie cyfryzacji pojawiło się w polskiej świadomości wraz z utworzeniem w 2011 roku Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W programie Polska Cyfrowa zdecydowano się wskazać na 3 elementy składające się na cyfryzację. Są to:
- zwiększanie dostępu do szybkiego Internetu,
- rozwój e-usług w sieci,
- rozwój kompetencji obywateli w zakresie korzystania z Internetu oraz tworzenie rozwiązań i projektów, które będą ich do tego zachęcały.
Podsumowując, cyfryzacja to szereg działań, których celem jest zwiększenie dostępności Internetu i jego zasobów oraz wdrażanie mechanizmów elektronicznych do administracji publicznej. Już dziś mamy do czynienia z takimi wdrożeniami, są to np. różnego rodzaju usługi dostępne online, np. możliwość złożenia wniosku o dowód przez Internet, zapisania się przez Internet na wizytę w urzędzie na konkretną godzinę itp. Co więcej, cyfryzacja coraz bardziej powszechna jest także w gospodarce, wykorzystują ją firmy, które tworzą różnego rodzaju aplikacje i rozwiązania do komunikacji z klientami czy do zarządzania wewnętrznymi procesami przedsiębiorstw oraz usprawniania pracy.
Udostępnianie cyfrowych zasobów
Czym jest digitalizacja? To proces przekształcania zasobów analogowych na cyfrowe w celu ich udostępnienia za pośrednictwem środków cyfrowych. Proces ten obejmuje:
- przygotowanie dokumentów do przekształcenia na formę cyfrową,
- formatowanie,
- opis (zbieranie metadanych),
- udostępnienie za pośrednictwem sieci.
Efektem cyfryzacji jest cyfrowa kopia danego dokumentu, zdjęcia czy filmu dostępna dla użytkowników przez długie lata, do momentu usunięcia.
W jaki sposób następuje digitalizacja? W przypadku obrazów poprzez skanowanie, w przypadku dźwięków najpierw dźwięk jest przekształcany na formę elektroniczną za pomocą mikrofonu. Następnie wykorzystuje się tzw. przetwornik analogowo-cyfrowy, dzięki któremu dźwięk jest przekształcany na sygnał cyfrowy. Gdy digitalizacja dotyczy filmu, łączy się obie metody.
Czy digitalizacja i cyfryzacja mają coś wspólnego?
Zasadniczo cyfryzacja i digitalizacja to pojęcia odmienne, jednak digitalizacja, jako proces mający na celu stworzenie kopii analogowych źródeł, jest elementem cyfryzacji, której celem jest właśnie rozwój e-źródeł oraz e-usług. Digitalizacja pojawia się jednak także w branży gospodarczej - właściciele firm tworzą szereg dokumentów w formie elektronicznej, przechowując je i udostępniając zarówno członkom zespołu, jak i kontrahentom.
Twój partner na drodze do sukcesu
Digitalizacja może pomóc Ci utrzymać kontakt z potencjalnymi klientami, przykuć ich uwagę i zainteresować ofertą sklepu. Warto wykorzystać ten trend zwłaszcza branży retail, która konkuruje z handlem e-commerce. Jeśli chcesz postawić na takie rozwiązania, wybierz odpowiedni software house.