29 listopada , 2019
Marketing Analityka Digitalizacja Design B2E B2B B2C
12 minutes

Digitalizacja – co to jest? Poznaj jej zalety

Kamil Grzejek

Co to jest digitalizacja?

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez dostępu do najnowszych technologii. Digitalizacja wkracza nie tylko do naszego życia prywatnego, ale i zawodowego. Czy można ją wykorzystać, by osiągnąć przewagę na rynku i jeśli tak, to jak to zrobić? Jakie są zalety digitalizacji procesów i na jakie aspekty prowadzenia biznesu wpływają? Skorzystaj z porad ekspertów Exaco i dowiedz się, czym jest digitalizacja i dlaczego powinieneś wdrożyć ją w swojej firmie.

Chcesz wiedzieć, co to jest digitalizacja? Według słownika Business Dictionary jest proces przekształcania informacji analogowej na cyfrową za pomocą odpowiednich narzędzi. W wyniku digitalizacji informacje i dane mogą być przechowywane oraz udostępniane za pomocą cyfrowych kanałów komunikacji i sieci.

Digitalizacja w biznesie - trend czy konieczność?

Nietrudno zauważyć, że digitalizacja na dobre wkroczyła do naszych biur, firm i prowadzonych przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego - w końcu z elektronicznych zasobów korzystamy już w ciągu dnia wielokrotnie. Dlaczego więc firmy nie miałyby również postawić na technologię, która pomoże im osiągać biznesowe cele? W dobie konkurencyjnego rynku i rywalizacji o każdego klienta digitalizacja staje się nie tyle modą, ile koniecznością. Zarówno klienci supermarketów, jak i pracownicy oczekują, że zyskają dostęp do nowoczesnych technologii. Nie ma co się oszukiwać - konsument z pokolenia C, wychowanego od początku w świecie smartfonów z pewnością wybierze towar lub usługę, który umożliwia mu dostęp do nowoczesnych technologii. Stąd popularność aplikacji mobilnych dla firm z branży retail czy systemów, które ułatwiają obieg informacji w danym przedsiębiorstwie. Dziś digitalizacja umożliwia zamówienie taksówki, jedzenia, a nawet zarezerwowanie wizyty u lekarza. Jeśli jako przedsiębiorca nie udostępnisz swoim potencjalnym klientom takich nowoczesnych funkcji, prawdopodobnie stracisz realnych klientów.

Zalety digitalizacji - co zyskasz?

Zastanawiasz się, jakie korzyści przyniesie Ci digitalizacja procesów i jakie zalety wiążą się z inwestycją w nią? Przede wszystkim możesz:

 • przyspieszyć obieg informacji,
 • przechowywać duża ilość informacji i łatwo je udostępniać zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z klientami czy kontrahentami,
 • lepiej zabezpieczyć dane przed utratą (dane w chmurze przetrwają, nawet jeśli spalą się komputery),
 • mieć dostęp danych o każdej porze i w każdym miejscu,
 • umożliwić pracownikom możliwość pracy zdalnej, co zwiększa Twoją atrakcyjność jako pracodawcy,
 • poprawić komunikację wewnątrz zespołu (zarówno w jednym dziale, jak i pomiędzy różnymi działami)
 • tworzyć specjalne oferty marketingowe dla klientów,
 • zyskać nowe kanały komunikacji z klientami (nie tylko sklepy stacjonarne i tradycyjna reklama w mediach, ale także aplikacje mobilne, strony internetowe czy aplikacje webowe),
 • zwiększyć wolumen sprzedaży,
 • przyciągnąć nowych klientów,
 • zyskać przewagę nad konkurencyjnymi przedsiębiorcami w danej branży,
 • lepiej planować sprzedaż i zwiększyć rentowność firmy, zwiększyć lojalność i satysfakcję klientów.

W jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się digitalizacja?

Czy digitalizacja może zostać skutecznie wprowadzona w każdej branży? Oczywiście! Najczęściej można ją jednak spotkać w:

 • przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych,
 • sieciach handlowych.
 • firmach logistycznych, transportowych,
 • usługach publicznych, bankach, urzędach, bibliotekach, muzeach, archiwach,
 • biurach rachunkowych.

Jak skutecznie przeprowadzić proces digitalizacji? Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Dziś nie dyskutujemy o tym, czy digitalizacja ma sens, ponieważ tak naprawdę proces ten już stał się faktem. Przedsiębiorstwa częściej zastanawiają się, w jaki sposób digitalizację przeprowadzić. Czy zrobić to samodzielnie, czy skorzystać z pomocy ekspertów? Samo przeniesienie dokumentów do formy elektronicznej nie sprawi trudności. Jeśli jednak zależy nam, by procesy wewnątrz firmy lub kontakty z kontrahentami lub klientami usprawniła nowoczesna aplikacja webowa czy system dostępny w chmurze, raczej nie unikniemy inwestycji w usługi doświadczonych programistów. Nowoczesny program informatyczny, skonstruowany na podstawie naszych indywidualnych potrzeb, wymaga wytężonej pracy. Decydując się na sprawdzony software house, zyskujemy jednak duże wsparcie - eksperci, bazując na własnym doświadczeniu, mogą podpowiedzieć nam, jakie rozwiązania warto wdrożyć, i nauczą nas z nich korzystać. We współpracy z nimi warto określić swoją wizję i sprecyzować, jakie procesy na usprawniać digitalizacja oraz jakie cele chcemy osiągnąć.

Digitalizacja w Polsce - czyli jak wypadamy na tle Europy

Kraje skandynawskie, Korea Południowa i Japonia, a także państwa Europy Zachodniej już jakiś czas temu dostrzegły korzyści, które przynosi digitalizacja. Jak sytuacja wygląda w Polsce - czy przedsiębiorcy inwestują w nowoczesne technologie, by optymalizować procesy w firmie? W raporcie przygotowanym przez Komisję Europejską Polska nie wypadła najlepiej, zajmując 24. miejsce na 28 państw, które podlegały ocenie. Nasz kraj wyprzedził jedynie Włochy, Grecję, Bułgarię i Rumunię. Stworzony Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Informacyjnego obejmuje 5 czynników:

 • infrastrukturę sieciową,
 • wykorzystanie internetu
 • cyfrowe usługi publiczne,
 • kompetencje internetowe,
 • integrację technologii cyfrowych.

Prawie 16 milionów Polaków korzysta z bankowości online, rośnie też wykorzystanie systemów do wystawiania e-faktur oraz przechowywania danych w chmurze. Polacy chętnie składają także PIT online oraz robią zakupy (prawie połowa Polaków i 93% użytkowników internetu). Z kolei pod względem dostępu do sygnału 4G plasujemy się w okolicach średniej w Europie.

Szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci w digitalizacji procesów w Twoim przedsiębiorstwie? Postaw na software house Exaco, który tworzy zarówno aplikacje mobilne, jak i webowe. Współpracujemy m.in. z podmiotami z branży retail, bankami i firmami transportowymi. Zapraszamy do kontaktu!

FAQ

 • Co to jest digitalizacja? Digitalizacja to przekształcenie dokumentów w tradycyjnej formie na formę cyfrową. Szerzej rozumiana digitalizacja procesów w firmie obejmuje przeniesienie wiele procesów do działań online dzięki nowoczesnym technologiom i platformom.
 • Jakie są zalety digitalizacji? Digitalizacja przynosi wiele korzyści, m.in. zwiększenie rentowności prowadzonego przedsiębiorstwa, lepsza skuteczność działań i niższe koszty. Ponadto pozwala usprawnić komunikację wewnątrz firmy, jak i budować lepsze relacje z klientami, budując zaangażowane grono lojalnych odbiorców.
 • Czy digitalizacja firmy jest potrzebna? Digitalizacja firmy jest nie tylko potrzebna, ale konieczna. Obecne pokolenia, żyjące w otoczeniu technologii od najmłodszych lat, będą oczekiwać coraz większej cyfryzacji i digitalizacji. Bez nich trudno stać się liderem na konkurencyjnym rynku.
 • Jak przeprowadzić digitalizację firmy? Digitalizację firmy można przeprowadzić samodzielnie w najprostszym zakresie obejmującym przeniesienie dokumentów do wersji elektronicznej. Jeśli zależy nam na digitalizacji procesów w większym zakresie, warto zdecydować się na współpracę z programistami, którzy zaprojektują system na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.