Digitalizacja – co to jest? Poznaj jej zalety

  Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez dostępu do najnowszych technologii. Digitalizacja wkracza nie tylko do naszego życia prywatnego, ale i zawodowego. Czy można ją wykorzystać, by osiągnąć przewagę na rynku i jeśli tak, to jak to zrobić? Jakie są zalety digitalizacji procesów i na jakie aspekty prowadzenia biznesu wpływają? Skorzystaj z porad ekspertów Exaco i dowiedz się, czym jest digitalizacja i dlaczego powinieneś wdrożyć ją w swojej firmie.

  1. Co to jest digitalizacja?
  2. Digitalizacja w biznesie – trend czy konieczność?
  3. Zalety digitalizacji - co zyskasz?
  4. W jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się digitalizacja?
  5. Jak skutecznie przeprowadzić proces digitalizacji? Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?
  6. Digitalizacja w Polsce - czyli jak wypadamy na tle Europy?
  7. FAQ

  Co to jest digitalizacja?

  Chcesz wiedzieć, co to jest digitalizacja? Według słownika Business Dictionary jest proces przekształcania informacji analogowej na cyfrową za pomocą odpowiednich narzędzi. W wyniku digitalizacji informacje i dane mogą być przechowywane oraz udostępniane za pomocą cyfrowych kanałów komunikacji i sieci.

   

  Digitalizacja - co to jest? Poznaj jej zalety

  Digitalizacja w biznesie - trend czy konieczność?

  Nietrudno zauważyć, że digitalizacja na dobre wkroczyła do naszych biur, firm i prowadzonych przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego - w końcu z elektronicznych zasobów korzystamy już w ciągu dnia wielokrotnie. Dlaczego więc firmy nie miałyby również postawić na technologię, która pomoże im osiągać biznesowe cele? W dobie konkurencyjnego rynku i rywalizacji o każdego klienta digitalizacja staje się nie tyle modą, ile koniecznością. Zarówno klienci supermarketów, jak i pracownicy oczekują, że zyskają dostęp do nowoczesnych technologii. Nie ma co się oszukiwać - konsument z pokolenia C, wychowanego od początku w świecie smartfonów z pewnością wybierze towar lub usługę, który umożliwia mu dostęp do nowoczesnych technologii. Stąd popularność aplikacji mobilnych dla firm z branży retail czy systemów, które ułatwiają obieg informacji w danym przedsiębiorstwie. Dziś digitalizacja umożliwia zamówienie taksówki, jedzenia, a nawet zarezerwowanie wizyty u lekarza. Jeśli jako przedsiębiorca nie udostępnisz swoim potencjalnym klientom takich nowoczesnych funkcji, prawdopodobnie stracisz realnych klientów.

  Zalety digitlizacji - co zyskasz?

  Zastanawiasz się, jakie korzyści przyniesie Ci digitalizacja procesów i jakie zalety wiążą się z inwestycją w nią? Przede wszystkim możesz:

  • przyspieszyć obieg informacji,
  • przechowywać duża ilość informacji i łatwo je udostępniać zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z klientami czy kontrahentami,
  • lepiej zabezpieczyć dane przed utratą (dane w chmurze przetrwają, nawet jeśli spalą się komputery),
  • mieć dostęp danych o każdej porze i w każdym miejscu,
  • umożliwić pracownikom możliwość pracy zdalnej, co zwiększa Twoją atrakcyjność jako pracodawcy,
  • poprawić komunikację wewnątrz zespołu (zarówno w jednym dziale, jak i pomiędzy różnymi działami)
  • tworzyć specjalne oferty marketingowe dla klientów,
  • zyskać nowe kanały komunikacji z klientami (nie tylko sklepy stacjonarne i tradycyjna reklama w mediach, ale także aplikacje mobilne, strony internetowe czy aplikacje webowe),
  • zwiększyć wolumen sprzedaży,
  • przyciągnąć nowych klientów,
  • zyskać przewagę nad konkurencyjnymi przedsiębiorcami w danej branży,
  • lepiej planować sprzedaż i zwiększyć rentowność firmy, zwiększyć lojalność i satysfakcję klientów.

  W jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się digitalizacja?

  Czy digitalizacja może zostać skutecznie wprowadzona w każdej branży? Oczywiście! Najczęściej można ją jednak spotkać w:

  • przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych,
  • sieciach handlowych.
  • firmach logistycznych, transportowych,
  • usługach publicznych, bankach, urzędach, bibliotekach, muzeach, archiwach,
  • biurach rachunkowych.

  Jak skutecznie przeprowadzić proces digitalizacji? Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

  Dziś nie dyskutujemy o tym, czy digitalizacja ma sens, ponieważ tak naprawdę proces ten już stał się faktem. Przedsiębiorstwa częściej zastanawiają się, w jaki sposób digitalizację przeprowadzić. Czy zrobić to samodzielnie, czy skorzystać z pomocy ekspertów? Samo przeniesienie dokumentów do formy elektronicznej nie sprawi trudności. Jeśli jednak zależy nam, by procesy wewnątrz firmy lub kontakty z kontrahentami lub klientami usprawniła nowoczesna aplikacja webowa czy system dostępny w chmurze, raczej nie unikniemy inwestycji w usługi doświadczonych programistów. Nowoczesny program informatyczny, skonstruowany na podstawie naszych indywidualnych potrzeb, wymaga wytężonej pracy. Decydując się na sprawdzony software house, zyskujemy jednak duże wsparcie - eksperci, bazując na własnym doświadczeniu, mogą podpowiedzieć nam, jakie rozwiązania warto wdrożyć, i nauczą nas z nich korzystać. We współpracy z nimi warto określić swoją wizję i sprecyzować, jakie procesy na usprawniać digitalizacja oraz jakie cele chcemy osiągnąć.

  Digitalizacja w Polsce - czyli jak wypadamy na tle Europy

  Kraje skandynawskie, Korea Południowa i Japonia, a także państwa Europy Zachodniej już jakiś czas temu dostrzegły korzyści, które przynosi digitalizacja. Jak sytuacja wygląda w Polsce - czy przedsiębiorcy inwestują w nowoczesne technologie, by optymalizować procesy w firmie? W raporcie przygotowanym przez Komisję Europejską Polska nie wypadła najlepiej, zajmując 24. miejsce na 28 państw, które podlegały ocenie. Nasz kraj wyprzedził jedynie Włochy, Grecję, Bułgarię i Rumunię. Stworzony Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Informacyjnego obejmuje 5 czynników:

  • infrastrukturę sieciową,
  • wykorzystanie internetu
  • cyfrowe usługi publiczne,
  • kompetencje internetowe,
  • integrację technologii cyfrowych.

  Prawie 16 milionów Polaków korzysta z bankowości online, rośnie też wykorzystanie systemów do wystawiania e-faktur oraz przechowywania danych w chmurze. Polacy chętnie składają także PIT online oraz robią zakupy (prawie połowa Polaków i 93% użytkowników internetu). Z kolei pod względem dostępu do sygnału 4G plasujemy się w okolicach średniej w Europie.

  Szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci w digitalizacji procesów w Twoim przedsiębiorstwie? Postaw na software house Exaco, który tworzy zarówno aplikacje mobilne, jak i webowe. Współpracujemy m.in. z podmiotami z branży retail, bankami i firmami transportowymi. Zapraszamy do kontaktu!

  FAQ

  1. Co to jest digitalizacja?

   Digitalizacja to przekształcenie dokumentów w tradycyjnej formie na formę cyfrową. Szerzej rozumiana digitalizacja procesów w firmie obejmuje przeniesienie wiele procesów do działań online dzięki nowoczesnym technologiom i platformom.

  2. Jakie są zalety digitalizacji?

   Digitalizacja przynosi wiele korzyści, m.in. zwiększenie rentowności prowadzonego przedsiębiorstwa, lepsza skuteczność działań i niższe koszty. Ponadto pozwala usprawnić komunikację wewnątrz firmy, jak i budować lepsze relacje z klientami, budując zaangażowane grono lojalnych odbiorców.

  3. Czy digitalizacja firmy jest potrzebna?

   Digitalizacja firmy jest nie tylko potrzebna, ale konieczna. Obecne pokolenia, żyjące w otoczeniu technologii od najmłodszych lat, będą oczekiwać coraz większej cyfryzacji i digitalizacji. Bez nich trudno stać się liderem na konkurencyjnym rynku.

  4. Jak przeprowadzić digitalizację firmy?

   Digitalizację firmy można przeprowadzić samodzielnie w najprostszym zakresie obejmującym przeniesienie dokumentów do wersji elektronicznej. Jeśli zależy nam na digitalizacji procesów w większym zakresie, warto zdecydować się na współpracę z programistami, którzy zaprojektują system na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.

  Skontaktuj się z nami

  Exaco Sp. z o.o. ul. Wólczańska 265, 93-035 Łódź
  +48 422 797 567kontakt@exaco.pl

  NIP: 7292705431

  Regon: 101763079

  KRS: 0000500634

  Kapitał zakładowy: 100 000 PLN