11 kwietnia , 2020
Design B2E B2B B2C
7 minutes

Co lepsze dla m-commerce? PWA vs Flutter vs Aplikacja Natywna

Maciej Krasuski

Chcesz stworzyć platformę mobilną do zakupów online? Masz dużo opcji! Zarówno PWA czy aplikacja mobilna natywna oraz Flutter do tworzenia aplikacji hybrydowych mogą zapewnić skuteczną sprzedaż online dla użytkowników smartfonów i tabletów. Które z nich sprawdzi się w konkretnym przypadku i na co warto postawić? Poznaj wady i zalety Fluttera, PWA oraz natywnych aplikacji mobilnych.

Czym są PWA (Progressive Web App)?

Postępująca digitalizacja sprawia, że właściciele sklepów internetowych poszukują nowych rozwiązań, umożliwiających wzrost sprzedaży. W tym celu inwestują w różnorodne aplikacje retail i programy marketingowe. Jakie mają możliwości? Jedną z nich są aplikacje progresywne, określane także jako Progressive Web Application. Są to strony internetowe, które uzupełniono o pewne elementy znane z aplikacji mobilnych, na przykład:
 • powiadomienia PUSH,
 • ikony,
 • opcję dodania strony do ekranu głównego.
PWA to rodzaj aplikacji, która jest dostępna nie za pośrednictwem systemowego sklepu (Google Play czy sklepu AppStore), tylko poprzez przeglądarkę internetową. To daje jej przewagę nad aplikacjami natywnymi, ponieważ oprogramowanie nie wymaga instalacji na urządzeniu użytkownika, co zmniejsza próg wejścia na rynek. Co więcej, każde rozwiązanie będzie z powodzeniem działać niezależnie od rodzaju systemu, co generuje niższe koszty. Jakie inne zalety mają Progressive Web Apps (PWA)? Przede wszystkim:
 • są łatwe i intuicyjne w obsłudze,
 • działają również w trybie offline, dzięki wcześniej zapisanym danym,
 • pracują na każdym rodzaju przeglądarki (Mozilla, Opera, Google Chrome i inne),
 • ładują się szybko i działają nawet przy nie najlepszej jakości połączenia internetowego, co zmniejsza współczynnik odrzuceń,
 • są responsywne - ich wygląd dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia,
 • aktualizują się automatycznie,
 • są obsługiwane przez bezpieczny protokół HTTPS.
Czy Progressive Web Apps mają jakieś wady? Nie obsługują pewnych rozwiązań, na przykład takich jak NFC czy skanowanie odcisków palców. Mają też w pewnym stopniu ograniczone możliwości rozwoju. Jednak w dobie spadku popularności aplikacji mobilnych (wg badań przeciętnie korzystamy tylko z 3 najbardziej popularnych, a wśród nich są Facebook i mapy Google), PWA może być znakomitą alternatywą.

Czym są aplikacje hybrydowe?

Aplikacje natywne mają jedną wadę - wymagają tworzenia odrębnych rozwiązań dla każdego systemu. Jest jednak i inne opcja - to aplikacje hybrydowe, pisane za pomocą platform programistycznych do tworzenia aplikacji mobilnych, kompatybilnych zarówno z systemem iOS, jak i Android. Za pomocą specjalnego narzędzia (frameworku) tworzy się jeden kod, który następnie jest kompilowany do uruchomienia na konkretnym systemie. Takie frameworkiem, który umożliwia pisanie kodu dla aplikacji Android oraz iOS, jest stworzony przez Google Flutter, pozwalający pisać kody w języku Dart. Choć został on wdrożony w grudniu 2018 roku, już dziś ma na koncie kilkadziesiąt tysięcy opinii użytkowników. Flutter pozwala na:
 • dodawanie widżetów,
 • testowanie różnych rozwiązań,
 • sprawdzanie szybkości działania aplikacji,
 • śledzenie zużycia pamięci i zasobów CPU.
 • bieżące śledzenie wprowadzonych zmian.
Co więcej, język programowania we Flutterze jest na tyle prosty, że programista znający inne języki programowania, przyswoi go bez większych problemów. W ten sposób może jednocześnie tworzyć rozwiązania na wiele platform, co ogranicza koszty i czas pracy.

Czym są aplikacje mobilne?

Aplikacja mobilna to specjalistyczne oprogramowanie, które jest pobierane za pośrednictwem sklepu (Google Play i AppStore), a następnie instalowane w pamięci urządzenia użytkownika (smartfonie lub tablecie). Aplikacje te charakteryzuje duża wydajność, ale wiąże się z koniecznością stworzenia odrębnego oprogramowania na potrzeby konkretnego systemu (Android oraz iOS). Sprawia to, że nad poprawnością funkcjonowania naszej aplikacji będą musiały czuwać dwa zespoły ekspertów, ponieważ programiści zazwyczaj specjalizują się w tworzeniu aplikacji w konkretnych językach. Aplikacje na system Android wykorzystują języki Java i Kotlin, a aplikacje na system iOS Objective C+ oraz Swift. Decydując się na aplikacje natywne, stawiamy na wszechstronne możliwości rozbudowy, ale musimy liczyć się z długim czasem wejścia na rynek oraz sporymi wydatkami.

Porównanie, czyli PWA vs Flutter vs Aplikacja mobilna

Tabela obrazuje porównanie Fluttera, PWA oraz aplikacji natywnej:
Flutter PWA Aplikacja natywna
Instalacja   wymaga instalacji i uruchomienia na urządzeniu     nie wymaga instalacji - działa w przeglądarce     wymaga instalacji i uruchomienia na urządzeniu  
Aktualizacje   użytkownik otrzymuje powiadomienie o aktualizacji i musi ją samodzielnie pobrać ze sklepu     użytkownik otrzymuje powiadomienie o aktualizacji i musi ją samodzielnie pobrać ze sklepu     automatyczne, nie wymagają działań użytkownika  
Zalety   możliwość stworzenia aplikacji na różne systemy poprzez zastosowanie jednego kodu źródłowego,     tańsze i szybsze rozwiązanie, mniejszy współczynnik odrzuceń i niższy próg wejścia,     duże możliwości rozbudowy, duża wydajność i obsługa rozbudowanych funkcji  
Przykłady aplikacji   Alibaba     Uber, Twitter     Liczne aplikacje w AppStore i Google Play  

Które rozwiązanie jest najlepsze dla m-commerce?

PWA czy aplikacja mobilna natywna, a może hybrydowa, stworzona z pomocą Fluttera? Jeśli nie wiesz, co wybrać, musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, m.in. o:
 • budżet,
 • czas wejścia na rynek,
 • plany na przyszłość.
Jeśli potrzebujesz oprogramowania, które w przyszłości będziesz mógł dowolnie rozbudowywać i dopasowywać do potrzeb - własnych oraz swoich klientów, to najlepszym, ale i najkosztowniejszym rozwiązaniem będzie natywna aplikacja mobilna. Jeśli obawiasz się wysokich kosztów, być może na początku warto zdecydować się na rozwiązanie na jeden system, bardziej popularny wśród potencjalnych odbiorców. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim wejściu na rynek i przyciągnięciu klientów, to ciekawą i znacznie tańszą alternatywą może okazać się Progressive Web Application, która ogranicza współczynnik odrzuceń, ponieważ nie wymaga instalacji na urządzeniu. W przypadku mało znanych aplikacji dotarcie do użytkownika i zachęcenie go nie tylko do instalacji, ale i aktywnego korzystania z aplikacji może być trudne. Jeśli zatem chcemy przetestować, czy nasze rozwiązanie będzie atrakcyjne, PWA to znakomita opcja.

Chcesz stworzyć aplikację dla Twojego biznesu? Wybierz nasz zespół!

Pomożemy zaprojektować Twój sukces.