2 marca , 2020
Design B2E B2B B2C
6 minut

Oprogramowanie dedykowane czy ogólnodostępne? Co wybrać?

Maciej Krasuski

Dedykowane oprogramowanie

Cyfryzacja i informatyzacja wciąż postępują, a różnorodne aplikacje i rozwiązania dostępne online towarzyszą nam również w pracy. Kiedyś firmowe aplikacje i oprogramowania wyróżniały dane przedsiębiorstwo na rynku, a dziś stają się standardem. Wielu właścicieli firm, rozważających inwestycję w system ułatwiający pracę, zastanawia się, czy wybrać oprogramowanie dedykowane, czy ogólnodostępne. Poznajmy wady i zalety każdego z rozwiązań, by podjąć właściwą decyzję i dopasować oprogramowanie do rodzaju prowadzonej działalności i jej skali.

Dedykowane oprogramowanie to aplikacja desktopowa, mobilna lub webowa stworzona na indywidualne zamówienie konkretnej firmy i w zgodzie z jej oczekiwaniami. Programiści wprowadzają rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą wykonywanie zadań w danej branży, zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z kontrahentami. Jakie wady i zalety wiążą się z inwestycją w takie oprogramowanie dedykowane?

Wysoka cena? Niekoniecznie

Wiele osób, które chcą zainwestować w firmowe aplikacje dedykowane, odstrasza ich cena. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z nieco szerszej perspektywy. Dlaczego? Ponieważ oprogramowanie dedykowane, chociaż wiąże się z wyższym jednorazowym wydatkiem, w dłuższej perspektywie generuje niższe koszty utrzymania. Nie musimy uiszczać abonamentu ani płacić jej twórcy za aktualizacje, ponieważ otrzymujemy prawa autorskie do programu. Ewentualne koszty, jakie musielibyśmy ponieść, związane są z rozbudową aplikacji o nowe funkcje.

Czas wykonania

Wykonanie aplikacji dedykowanej może pochłonąć sporo czasu i trudno z tym dyskutować. Natomiast warto mieć na uwadze, że jest to czas potrzebny nie tylko na stworzenie takiego systemu, ale także dopasowanie go do indywidualnych potrzeb oraz efektywne wdrożenie wraz z testami działania, by zweryfikować, czy wszystko funkcjonuje poprawnie. Jeśli zatem chcemy mieć w pełni sprawną i uszytą na miarę naszych potrzeb aplikację, to musimy liczyć się z dłuższym czasem jej tworzenia, niż gdybyśmy decydowali się na gotowe, ale uniwersalne rozwiązanie.

Dedykowane oprogramowanie to duże możliwości rozbudowy

Wybierając uniwersalne oprogramowanie, nie masz pewności, że będziesz mógł je w przyszłości uzupełnić o interesujące Cię funkcje. Jeśli z kolei już na samym początku wybierzesz aplikację dedykowaną, to z pewnością doświadczony programista będzie w stanie wdrożyć interesujące Cię rozwiązania. Z tego względu oprogramowania dedykowane sprawdzą się nie tylko w przypadku dużych sieci handlowych, ale także do zarządzania procesami wewnętrznymi i zewnętrznymi w tych przedsiębiorstwach, które zamierzają się rozwijać zarówno na skalę krajową, jak i międzynarodową.

Dedykowane oprogramowanie to liczne zalety

Jakie zalety wiążą się więc z inwestycją w dedykowane aplikacje webowe, desktopowe i mobilne? Przede wszystkim:

 • możliwość indywidualnego dopasowania do własnych oczekiwań,
 • opcja rozbudowy wraz z rosnącymi potrzebami,
 • opłata tylko za takie funkcjonalności i moduły, z których będziemy faktycznie korzystać,
 • większa kontrola nad procesem tworzenia oprogramowania,
 • unikalność - mamy pewność, że płacimy za oprogramowanie jedyne w swoim rodzaju,
 • możliwość integracji z innymi systemami, np. używanymi przez kontrahentów.

Aplikacje ogólnodostępne

Oprogramowanie ogólnodostępne teoretycznie wydaje się tańsze i szybsze, ponieważ cena wdrożenie będzie niższa, a prace mniej rozbudowane. Okazuje się jednak, że aplikacje ogólnodostępne mają spore wady. Jakie? Przede wszystkim:

 • nie zawsze oferują możliwość rozbudowy, zwłaszcza do własnych potrzeb,
 • mogą wiązać się z koniecznością opłaty za funkcjonalności, których nie używamy w ogóle bądź które w danym momencie nie są nam potrzebne,
 • wiążą się z opłatami za aktualizacje, a często także z opłatami abonamentowymi.

Jakie oprogramowanie dla firm wybrać?

Dedykowane oprogramowanie dla firm to przede wszystkim opcja dla przedsiębiorstw dużych, dysponujących wysokim budżetem i licznym zespołem, który chce się stale rozwijać. Jednak nawet w mniejszych przedsiębiorstwach nie zawsze sprawdzi się oprogramowanie ogólnodostępne.

Dlaczego? Ponieważ w razie rozwoju konieczna będzie zmiana oprogramowania na nowe, jeśli obecnego nie będziemy mogli rozbudować o potrzebne funkcje czy moduły. Tworzenie dedykowanego oprogramowania, choć trwa dłużej, jest dużo bardziej opłacalne ze względu na indywidualne dopasowanie. Programista staje się krawcem, który szyje aplikację indywidualnie dopasowaną dla nas.

FAQ

 • Co to jest dedykowane oprogramowanie? Jest to najczęściej aplikacja webowa, mobilna lub desktopowa, która jest specjalnie projektowana na indywidualne zamówienie konkretnej firmy, która będzie z niej korzystać na wyłączność.
 • Co to jest aplikacja ogólnodostępna? To aplikacja webowa, mobilna lub desktopowa, która jest tworzona na potrzeby uniwersalnego użytkownika. Aplikacja istnieje już wówczas, zanim my sami się na nią zdecydujemy, a korzysta z niej wiele firm, a nie tylko nasza. Oferuje znacznie mniejsze możliwości rozbudowy oraz indywidualnego dopasowania od systemów dedykowanych.
 • Co można dopasować w aplikacji dedykowanej? W aplikacjach dedykowanych można przede wszystkim dopasować liczbę funkcji - wybieramy tylko te, z których będziemy naprawdę korzystać. Możemy także wykonać integracje z innymi systemami zewnętrznymi - w ten sposób aplikacja spełnia wszystkie nasze potrzeby, ponieważ mamy kontrolę nad jej projektem od A do Z.
 • Ile kosztuje dedukowane oprogramowanie? Trudno ocenić koszt rozwiązania dedykowanego z góry, ponieważ cena zależy od liczby funkcjonalności, stopnia ich rozbudowania oraz czasu pracy poświęconego przez programistów. Mimo że jednorazowy wydatek może być większy od systemu ogólnodostępnego, to w dłuższej perspektywie będziemy oszczędzać.
 • Jakie są różnice w czasie wdrożenia tych narzędzi? Znacznie dłużej trwa wdrożenie aplikacji dedykowanej, jednak czas jest rekompensowany przez rozwiązanie indywidualne dopasowane do naszych potrzeb - płacimy tylko za te moduły, których naprawdę potrzebujemy, a nie za to, z czego korzystają inni, jak w przypadku aplikacji ogólnodostępnych.

Szukasz programistów, którzy stworzą aplikację na miarę Twojego biznesu? Wyceń projekt u nas!

Pomożemy zaprojektować Twój sukces.